Pět unikátních destinací pro cestovatele 2017

Tel Aviv, mesto ktoré nespí

Izrael & Tel Aviv

Tel Aviv je vstupní branou do Izreale, je to město pro požitkáře a dobrodruhy. Obyvatelé jsou silně nábožensky založení, ale paradoxně, město je také velmi liberální a známé svou otevřeností vůči menšinám. Potkáte zde lidi různých národností a ochutnáte jejich jídlo. Domácí jsou až pozoruhodně laskaví a ochotní pomoci. Starší turisté prý častěji míří do Jeruzaléma a k Mrtvému ​​moři. Ti mladší milují Tel Aviv a jeho slunce a zvláštní noční život.

Město má 400 tisíc obyvatel, ale to není přesný údaj. V okolní aglomeraci žije skoro 4 miliony lidí a toto území patří k nejhustěji obydleným na světě. Jelikož leží u Středozemního moře, let sem trvá krátce a je levný, koukněte levné letenky do Tel Aviv. Na světě je jen pár míst, které je třeba vidět – a už asi hádáte správně, co si myslíme o hlavním městě Izraele, které vlastně hlavním městem podle domácí vlády ani není.

Tel Aviv a Jeruzalém jsou jako dva různé světy v jednom státě. Jeruzalém je prastarý a důstojný, život v Tel Avivu je rychlý a moderní. Lidé v Tel Avivu mají rádi zábavu, prestiž, dobré oblečení, své krásné slunečné pláže. A pokud zatoužíte po historii, navštivte starobylý přístav Jaffa, kde z úzkých klikatých uliček na vás odevšad dýchá historie. A pískové čisté pláže kousek na sever od Jaffy jsou nejoblíbenější v celém Izraeli. Původně arabská Jaffa je čtvrť postavena z kamenných kostek a není na rovině, nabízí proto krásné výhledy (i a samotný Tel Aviv). Je to také místo, kde se setkává mnoho národů a náboženství. Zdejší bleší trh je vždy plný starožitností. Mnoho lidí říká, že Jaffa je nejstarší přístav na světě a několikrát se zmiňuje i v Bibli.

Specialitou Tel Avivu jsou lázně. Jak jinak, slunce na Blízkém Východě je silné a lidé se vždy rádi utáhnou do dobrého koupele. Hotelů, které nabízejí zdravou lázeň, různé terapeutické programy, welness a podobně – je mnohem více než v jiných městech na světě. Stačí si vybrat a dobít si energii.

Egypt & Káhira

Egypt je kolébka civilizace a Káhira je největší a nejlidnatější město v Africe. Káhira je administrativním centrem země, moderní metropolí a zároveň leží v blízkosti velkého množství kulturních památek, z nichž dýchá historie. Ta nás zavede až do období 3 tisíce let před naším letopočtem, kdy se začaly psát dějiny města.

Káhira poskytuje turistům úžasnou nabídku aktivit. K dispozici je velké množství galerií, kulturních center či muzeí, restaurací, nákupních center a všemožných volnočasových aktivit. Přímo pro turisty jsou v létě připraveny všemožné trhy, jako například trh velbloudů. Zajisté si také oblíbíte Khan El Khalili Bazar, na kterém se můžete kochat množstvím starožitností, koberců, měděných a jiných orientálních výrobků.

neapol

Itálie & Neapol

Po návštěvě Neapole nemusíte hned umřít. Ale říká se, že už jste viděli všechno. Neapol je jako Itálie – občas divoké, občas špinavé, plné hlučných mopedů, ale i krásné a po okraj naplněné historií a uměním. Toto město můžete zároveň milovat i nenávidět.

Neapol má milion obyvatel a na Apeninském poloostrově patří k nejstarším obydlím vůbec. Blízko je sopka Vesuv, neklidný a stále aktivní obor, ke kterému musíte mít respekt. Hrál zde Maradona, napekla se zde první pizza, zastavil se zde každý renesanční umělec, který něco znamenal. A možná se taky s místními nedomluvíte anglicky.

V centru se nachází velká bazilika Dóm San Gennaro, která Vás okouzlí svou nádhernou výzdobou. Uvidíte zde i hrad Castel Nuovo, divadlo Teatro San Carlo, galerii Gallerie Umberto, neapolské hrady i množství různých muzeí. Nejznámější ulice a zároveň ulice plná života je Via tribunálu, kterou lemují historické budovy. O ulici dál uvidíte jezuitský kostel Gesu Nuovo, který je charakteristický zejména svou neobvyklou fasádou.

Libanon & Bejrút

Bejrút je známý jako “Paříž východu” a představuje velmi populární turistickou destinaci. Město sice značně utrpělo 16 letou občanskou válkou, avšak důsledkem rychlé a působivé obnovy města se Bejrút opět stal oblíbeným turistickým a obchodním centrem na Blízkém východě.

Město je známé i skvělou polohou a dobrým přístupem do Středozemního moře. Pobřeží města má několik zajímavých pláží. Ve městě je několik muzeí, hlavním je Národní muzeum, které nabízí sbírku asi 1300 artefaktů. Určitě si však netřeba nechat ujít ani noční život, který je zde opravdu aktivní. A je to i město módy, hodně modelek se procházelo po místních molech.

Maroko & Casablanca

Casablanca je to nejlepší, co můžete v Maroku vidět. Volají ji Město tisíce a jedné noci, a má to svůj důvod. Nejenže jde o to pravé město pro opravdové fajnšmekry, ale na své si přijde snad každý, kdo se rozhodne svou dovolenou trávit v Maroku. Konec-konců, světoznámá Casablanca odhalila své kouzlo i zábleskem hollywoodských kamer.

Historie města je bohatá – nejdříve pirátská skrýš, pak “bílý dům Maroka”. No a dnes? Nejvýznamnější město této země, důležitý přístav, kulturní, historické, ale zejména turistické centrum … Takto by se dalo pokračovat pravděpodobně až do nekonečna, ale Casablancu třeba jednou okusit a nejen o ní číst.

Ikonou města Casablanca se stala Mešita Hassana II. Za návštěvu jistě stojí i Parc de la Ligue Arabe, kterým se Casablanca může opravdu pyšnit. Je to největší městský park široko daleko, dá se tu skvěle odpočinout a jeho “architektura” vám bude připomínat Paříž. Konec-konců, jako téměř vše v Casablance, i Parc de la Ligue Arabe byl podmanění francouzským stylem.